Aktualny numer otwiera wywiad z dr hab. Anną Mertas poruszający zakres funkcjonowania oraz perspektywy rozwoju Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.
Interesujące i praktyczne zagadnienia prawne omówione zostały w artykule dotyczącym specyfikacji istotnych warunków zamówienia i ogłoszenia o zamówieniu publicznym. W bieżącym numerze kontynuujemy także tematykę z zakresu transfuzjologii i przedstawiamy Państwu artykuł omawiający profilaktykę choroby poprzetoczeniowej przeszczep przeciwko gospodarzowi (Ta-GvHD) a także interesujące zagadnienia z zakresu chorób zakaźnych. Znajdziecie tu Państwo również artykuły z zakresu nauk klinicznych. Omówione zostały zagadnienia dotyczące przyczyn i diagnostyki niepłodności męskiej, diagnostyki serologicznej autoimmunologicznych schorzeń wątroby i dróg żółciowych oraz praktycznej roli, jaką odgrywają biomarkery oznaczane u pacjentów z ciężką astmą oporną na standardowe leczenie.
Mamy nadzieję, że lektura kolejnego numeru będzie dla Państwa interesująca.
Rozmowa z dr hab. n. med. Anną Mertas - prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej
Biomarkery, które pomagają w fenotypowaniu, pozwalają lekarzom "spersonalizować" leczenie celowanymi środkami biologicznymi. Niestety, oznaczania tych biomarkerów nie wykonuje się rutynowo u pacjentów, których astma jest oporna na standardowe leczenie.
O oporności drobnoustrojów na antybiotyk mówi się wtedy, kiedy średnie stężenia hamujące populację drobnoustrojów in vitro są większe od stężeń możliwych do uzyskania in vivo.
Ocena autoprzeciwciał w surowicy krwi chorych stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce różnicowej autoimmunizacyjnych chorób wątroby. Przedstawienie diagnozy z wykorzystaniem badań serologicznych wymaga kompleksowej analizy dotychczasowego przebiegu choroby.
Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi, jednak żadna z nich nie okazała się skuteczna w profilaktyce TA-GvHD.
Stosowanie mrożonych komórkowych składników krwi dotyczy głównie pacjentów mających rzadką grupę krwi, występowania przeciwciał skierowanych do różnych antygenów erytrocytów, leukocytów i płytek.
Ryzyko związane z obecnością kleszcza pospolitego wynika bezpośrednio z jego zdolności do transmisji groźnych patogenów zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.
Od kilkudziesięciu lat obserwuje się spadek parametrów płodności u mężczyzn. Wpływ na to mają takie czynniki, jak: kontakt ze środkami chemicznymi, zanieczyszczone środowisko naturalne, przewlekły stres, stosowanie używek, jak również wiek.
Od ogłoszenia o zamówieniu zależy, czy wykonawcy zainteresują się danym przetargiem i czy będą składać oferty. Dlatego istotne jest, żeby ogłoszenie zostało przygotowane prawidłowo.
12 czerwca 2019 r. w Katowicach miało miejsce otwarcie nowego laboratorium centralnego Regionu Śląsk ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.
"Jak stworzyć nowoczesne i profesjonalnie funkcjonujące Medyczne Laboratorium Diagnostyczne" oraz "Morfologia pod mikroskopem i nie tylko" to konferencje organizowane w tym roku przez Medyczne Centrum Naukowo-Diagnostyczne BB-Med. Pierwsza z nich odbyła się 21-22 marca w Warszawie, a druga - 3-4 czerwca w Radomiu pod patronatem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.